5x proč

Když mi předloni vedoucí řekla, že bych měla jet místo kolegyně na seminář Tělo a mysl, byla jsem prvně taková skeptická. Nerada někam takhle jezdím pracovně a vůbec se mi moc nechtělo mezi lidi. Navíc jsem si tak vnitřně říkala, co to asi bude za kravinu, seminář s názvem Tělo a mysl. Který je navíc na skoro celý den, nebo přinejmenším celou pracovní dobu. Nakonec jsem ale jela a bylo to jedno z těch dobrých rozhodnutí. I když jsem k tomu ze začátku přistupovala spíš negativně, ale když tam pánové začali mluvit, hltala jsem skoro každé jejich slovo. Zalíbila se mi metoda 5x proč.

Je fajn sem tam vyslechnout odborníky v nějakém oboru, otevře vám to oči a poskytne nový pohled na věc. Například, že když vás bolí záda, tak to nutně nemusí souviset s problémy se zády, ale s nějakým jiným, klidně i emočním (a většinou právě s tím) problémem, který v sobě nejsme schopni objevit a léčíme bolavá záda, místo abychom léčili třeba svojí bolavou duši.

Nejmocnější nástroj – naše mysl

Mysl je nesmírně mocným nástrojem. Člověk je schopen vsugerovat si nejednu obtíž, nemoc, bolest, prostě cokoliv. Myšlenky, které vysílá k vesmíru, se mu vrací tak, jak se na ně soustředí. Proto je důležité se svojí mysli věnovat. Očišťovat jí od negativních vlivů. Možná to třeba někdy pozorujete i na sobě. Přijde vypjatá situace, která se vám nelíbí, ať je to cokoliv. A vás začne třeba bolet břicho. Je to reakce těla na ty emoce, které neumíme sami zpracovat nějakým správným způsobem.

Takové problémy není dobrý brát na lehkou váhu. Vážně je potřeba pracovat se svým vnitřkem, klidně i navštívit odborníka, nebo si osvojit nějaké metody, které nám v tom pomohou. S jednou takovou metodou dnes přicházím i já a naučila jsem se jí právě na tom semináři. Jmenuje se “5x proč“. A třeba někomu pomůže. Na konci článku pak nechám odkaz na stránky odborníků, kteří vedli ten seminář.

Analýza našich vnitřních problémů

Metoda 5x proč v sobě skrývá klíč k analýze našich vnitřních problémů bez zbytečného vzteku navíc. Dají se analyzovat a identifikovat naše strachy, stresy, špatné nálady, pocity a zkrátka různé negaitvní věci, které nějakým způsobem narušují naší vnitřní (a s tím související pak i věnšjí) pohodu. Je třeba si uvědomit, že při této metodě se nehledá viník našeho problému, ale hledá se zdroj problému. A pravdou je, že praktikováním a cvičením této metody nejeden člověk zjistí, že ten zdroje je právě v nás.

Metoda, pokud jí děláme správně a upřímně, tak nám pomůže odhalit zdroj našeho rozlazení, jdeme více do hloubky a pozníní sebe sama. A pokud jsme k sobě upřímní, jistě zjistíme věci, které nás překvapí. Třeba vyjde na povrch i něco, co je skryté hluboko uvnitř a my to jenom ignorovali. No uvidíte.

Ptáte se, jak metodu praktikovat, je to jednoduché, tedy ten postup, samotná praxe už je samozřejmě složitější a vyžaduje naší upřímnost. Pokud někdy přijde situace, kdy se nám zhorší nálada, jsme naštvaní, smutní, vystresovaní, zkrátka u nás převládnou negativní nálady a emoce, je třeba si položit otázku:

“Proč jsem naštvaný/smutný/ve stresu/atd..?”

Na otázku samozřejmě nějakým způsobem odpovíme, odpověď si zapíšeme. Je vážně jedno, jak se odpoví, důležité je, aby to bylo upřímné a co nás v tu danou chvíli napadne. Následně po odpovědi pokládáme další otázku:

“No OK, to je sice pravda, že proč jsem kvůli tomu naštvaný/smutný/atd..?”

A opět si na to odpovíme. Odpovědi se ale nesmí opakovat, jinak by se celý proces dostal do bludného kruhu, do smyčky. Vždy musíme přijít s novým důvodem, proč jsme v té dané náladě. Opakujeme alespoň 5x, proto se tato metoda jmenuje 5x proč, ale samozřejmě je dobré to klidně opakovat a psát si víckrát. Psaní je u této metody taky důležité. Můžeme si vést i nějaký… emoční deník a vždy když nás něco rozhodí se do něj i podívat a pak zapsat nové pocity a odpovědi proč že jsme to vlastně naštvaní. Tím, že odpovědi neopakujeme, tak se dostáváme hlouběji do jádra problému.

Co je cílem této metody

Cílem není dojít nějakého vyřešení našeho problému ve smyslu hledat viníka, ale najít zdroj toho, co nás skutečně a opravdu trápí v tu danou chvíli. Může se vám klidně zdát, že vaše odpovědi nevedou k žádnému konci, rozuzlení, ale to je v pořádku.

Ruku na srdce, kdo někdy přijde naštvaný domu z práce nebo ze školy. Máme špatnou náladu a vybíjme si jí na ostatních. To není v pořádku, naše okolí či blízcí nemůžou za to, co se nám děje v práci. Jestli nám šéf ukřivdil, ujel spoj, nevyšla schůzka a podobně. Proto je dobré, dřív než na ně začneme být zlí a nepříjemní a vylévat si na nich vztek, jít do metody 5x proč. Třeba si pak vlastně uvědomíte, že šlo o banální problém a zbytečně byste na své blízké byli zlí.

Je taky dobré tuto techniku praktikovat, cvičit jí pokaždé, když se dostaneme do nějakého toho špatného rozpoložení. Čím častěji jí budeme trénovat, žím nám půjde líp a také si uvědomíme, že zdroj našeho napětí je v nás. A příště se třeba ani nenaštveme.

Jak na to?

A co by to bylo za povídání o nějaké metodě, kdybych k tomu nešla i s nějakým náhodným příkladem, že?

“Jsem naštvaná, protože nemám peníze.”
 
“Ok, to je teda pravda, ale proč jsem naštvaná?”
 
“Jsem naštvaná, protože utrácím za blbosti..”
 
“Ok, to je pravda, ale proč jsem naštvaná?”
 
“Jsem naštvaná, protože nemám sebekontrolu a neumím šetřit.”

A tak dále 🙂

Upřímně doufám, že vám tato metoda pomůže vyrovnávat se se špatnými náladami, to je totiž důležité. Umět v sobě identifikovat problém, analyzovat ho. Dřív, než začneme ubližovat svému okolí, které často za náš problém ani nemůže. Klidně se nebojte do komentářů vyjádřit, co si o tom myslíte. A kdo by se chtěl svěřit soukromě, může využít e-mail 🙂

Verča
#veseláska

www.dovychovat.cz

4 komentáře

 • Vera Havova

  Od dovychovat.cz jsem viděla nejake free webináře a zaujaly mě velmi. Hlavně ten o dětech, proč děti ztraci důvěru v dospělé a musím říct, že vždy, když si vzpomenu, tak třeba i přehodnotím situaci a sve chování.

 • Verča

  Je pravda, že když jsem byla na tom semináři, tak se pan Studnička hodně bavil o tom, jaký je rozdíl ve výchově chlapečka a holčiček, jak to děti vnímají. Že nás vlastně berou za vzor a když mi strkáme někam prsty tak nechápou, proč nemůžou i oni. Bylo to hodně zajímavé a kdyby se mi naskytla příležitost, určitě bych na seminář šla znovu. I na stránkách mají zajímavé věci zdarma, na kterých se dá stavět.

 • Blogerka Klárka

  Já na tomhle docela stavím. Když jsem na lidi protivná, naštěstí zafunguje nějaká moje kontrolka, která mi připomene, že oni za to nemůžou. Srovnám si, proč jsem taková podobným způsobem, který jsi popsala. A funguje to. Uklidní mě pocit, že to mám pod kontrolou, protože znám příčinu, a hned se to snáší líp. 🙂

  • Verča

   To je dobrý přístup a myslím, že by tohle měl praktikovat každý. Protože být naštvaný na okolí umí kde kdo, vylévat si vztek a podobně. Ale zamyslet se sám nad sebou a jít v sobě do hloubky.. možná se i někdo bojí, co by pak mohl zjistit no..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..