práce a blogování
blog

Jak zvládat práci a blogování, když blog není tvůj HPP

Tohle je jistě otázka, která netrápí jenom mě, ale i mnoho dalších z vás. Jak zvládnout práci a blogování, když vaším hlavním příjmem není právě blog a blogování vás neživí. Já to přiznám narovinu, mě blogování neživí, vlastně z něj prozatím nemám žádný příjem (plány by byly, ale uvidíme) a chodím do zaměstnání, kde sedím 8 hodin denně za počítačem a to je můj tzv. HPP. Jak tedy dosáhnout toho, aby se práce a blogování dalo zvládnout současně?

Pokud už ale uvažujete o tom, že svůj blog proměníte v peníze, doporučuji vám přečíst tento článek, kde najdete několik rad a tipů. Já bych se asi jenom opakovala a navíc s tím zatím nemám nijak zkušenosti.

Blog není jenom psaní článků

Mnoho lidí, neznalých tohoto oboru, se domnívá, že blog je jenom psaní článků a tím veškerá práce končí. Bum, napíšu článek a mám hotovo. Jenže to není jenom o tom. Zaprvé, pro začátečníky je dost komplikované vůbec s blogem začít. Například pro mě byl WordPress na začátku španělská vesnice, než jsem se v něm aspoň trošku začala orientovat. A pokud do toho ještě řešíte zaměstnání nebo i školu, nemůžete se tomu věnovat tolik, kolik byste chtěli. Takže se tím ten proces prodlužuje.

Dnešní bloger tedy musí zvládat hodně věcí a proniknout do několika oborů, aby jeho blog nějak vypadal a přilákal potenciální čtenáře. Jenom nastavení šablony zabere dny a hodiny. U psaní článků člověk tráví také mnoho času.

Samotné vymýšlení obsahu zabere nějaký čas. Zvlášť pokud například něco testujete a trvá třeba měsíc, než seženete relevantní výsledky, které jsou prezentovatelné na vašem blogu.

Napsat článek pak může nebo nemusí trvat dlouho, ale sladit ho, aby byl SEO optimalizovaný, to je pronikání do dalších vod. Ano, bloger je svým způsobem kombinace mnoha povolání. Je to spisovatel, korektor, fotograf, grafik, ajťák a další. Správa blogu by klidně vydala na těch 8 hodin denně. Jak to ale udělat, aniž bychom se vyčerpali ze dvou zaměstnání? Normálního a toho blogového?

Práce a blogování – jak se nezbláznit

Jak by vypadalo ideální skloubení práce s blogováním, kdyby se řídila vlastními radami?

 • Jeden den v týdnu věnuj sestavení svého blogerského plánu na dalších sedm dní (ideálně třeba o víkendu na další týden).
  • Jaké články musíš napsat, jaké e-maily musíš vyřídit.
  • Které články k tomu chceš prozkoumat, co potřebuješ najít na google.
  • Klidně si na to založ extra sešit, nebo to piš do diáře.
 • Připrav si příspěvky na sociální sítě, ať na blog nalákáš čtenáře.
  • Doporučuji poohlídnout se po nějaké aplikaci na plánování příspěvků. Na instagram používám Tailwind a je to skutečný lifesaver.
  • Příspěvky si můžeš připravovat ve wordu nebo v poznámkách, pak je jenom doplnit o odkaz na článek a publikovat třeba na Facebooku.
 • Připrav si fotky, které budeš chtít ke článkům použít a případně si vyhraď jeden den v týdnu, kdy je budeš fotit.
 • Nos si sebou notýsek, nebo si piš poznámky do mobilu. Námět tě může přistihnout třeba v MHD, nebo právě v té práci a pokud máš možnost, tak si piš, co tě napadne.
Tvůj měsíc pak může vypadat třeba takto
 • Vyhraď si dny v týdnu a konkrétní hodiny, kdy se budeš věnovat jenom blogu.
  • Například v pondělí si budeš chystat hodinu příspěvky na sociální sítě a hodinu hledat inspirativní články na internetu. Ve středu budeš hodinu fotit fotky, které se můžou hodit k článkům. Každý den můžeš půl hodiny psát. Napsané články budeš kontrolovat třeba v neděli ráno, stejně jako je optimalizovat pro SEO.
  • Nezkoušej ale všechno dělat v jednom dni. Zejména články si nech odležet. Když se k nim pak vrátíš, můžeš zjistit, že by se tam třeba ještě něco hodilo, nebo tam naopak je něco navíc.
A týden třeba takhle. To zelená je moje připomínka, od kdy kdo kdy jsem v kanceláři.
 • Pokud si zvládneš všechno rozplánovat třeba do dvou dnů na tři hodiny (1,5 hodiny denně) máš pak celých pět dní volno od blogu. Případně se můžeš věnovat a vzdělávat v jiných nebo souvisejících věcech.
 • Jestli ti to charakter tvého denního zaměstnání dovoluje, piš si koncepty ve volných chvílích i tam. Nebo poznámky, krátké pasáže, náměty na články.

Práce a blogování tedy nemusí být žádná věda, i když je to rozhodně náročnější. Ale při poctivé dřině se jednou z blogování může stát naše práce a už nebudeme muset řešit to denní zaměstnání.

A shrnutí?

Hlavně se z toho nezbláznit. Jednou týdně si sednout a stanovit si plán na další týden. Pravidelně psát a dodržovat stanovené termíny. Rozvrhnout si to tak, aby to byla stále zábava, ke které se budeme rádi vracet. Blog by nám měl totiž především dávat, nikoliv brát.

Vaše tipy, jak zvládat práci a blogování?

Odkaz na aplikaci Tailwind je affiliate link, kdy při registraci a upgrade na placený plán získáš kredit 30 dolarů, a já z toho také budu mít kredit. Tebe to nebude stát nic, jenom na plné ceně plánu ušetříš nějaké dolary. Pro mě je tam také menší bonus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..