Komfortní zóna – vystoupení nebo rozšíření?

Zkusili jste si někdy na internetu vyhledat, co je to komfortní zóna? Vyjede vám nepřeberné množství titulků, které hlásají, jak z této zóny vystoupit. Dnešní sedmihodinové školení mě ale donutilo zamyslet se, jestli je vůbec důležité z té zóny vystupovat. Jasně, ještě nedávno jsem tu o tom psala, jak život začíná za hranicí komfortní zóny. Ale jak člověk roste, učí se a potkává nové lidi, tak potkává i nové názory. Nové pohledy na věc.

Vystoupit nebo rozšířit

To je to, oč tu běží, i když ve výsledku to má stejný efekt a jde vlastně jenom o slovíčkaření. O to, jak to člověk podá:

Komfortní zóna je pohodlná, bezpečná bublina. Vyznačuje se nedostatkem motivace, zájmu a prokrastinací. Může nám v ní být sice dobře, tělu ani mysli ale neprospívá. Proto moc nerozmýšlejte a rychle z ní pryč.

euro.cz

Tohle je citace z první článku, který na mě při zadání slovíček komfortní zóna na google vyběhl. Představte si bublinu, jednu takovou větší a druhou menší, jsou od sebe. První představuje 98 % populace a druhá zbylá 2 % populace. V první bublině se nacházejí slova jako lenoch, prokrastinátor, nekreativec, ten kdo to nikam nedotáhne, ošklivka, a mnoho dalších, ošklivých slov. V té druhé, menší bublině jsou pak slovíčka jako úspěch, respekt, výjimečnost, dokonalost a další pěkná slovíčka.

komfortní zóna veseláska

Ta první bublina je samozřejmě komfortní zóna a všichni se honí za tím, jak z ní vystoupit a dostat se k těm dvěma procentům, kde jsou všichni úžasní a žijí skvělý život a mají se krásně a skládají básně.

Jiný pohled na věc

Ano, věřím tomu, že když překonám svojí lenost, nudu, výmluvy a tak dále, kývnu na nějaké dobrodružství, tak že se stane něco nového a skvělého. Že se třeba něco naučím, potkám nové lidi, ochutnám nová jídla, zažiju skvělé zážitky. Ale to přeci nutně neznamená, že bych musela přímo opouštět tu svojí zónu. Tu bublinu, která tvoří mojí osobnost. Proč bych měla opouštět sebe sama? Co takhle zkusit změnit to slovíčko a použít rozšířit svojí zónu?

komfortní zóna veseláska rozšíření

Chápeme? Z horního obrázku stačí udělat spodní, jenom vyměnit slovíčko. Místo vystoupit, tak rozšířit. Já přeci nemusím nikam chodit, abych se měla lépe, stačí jenom do toho co už mám vsáknout něco nového. Případně něco starého zkusti vyhodit. Například zapracovat na lenosti nebo tak.

Vím, že ve výsledku je to jedno a to samé, jenže je třeba si uvědomit, že i pouhá výměna slova dokáže zázraky s lidskou psychikou. Člověk se bojí z něčeho vystupovat, vkročit do neznáma. Ale když se to podá takto, už to není až takový strašák.

To jenom takové krátké zamyšlení z mého dnešního školení. To je na téma stresu a já se těším na zítra, kdy nás čeká druhá půlka. Mám v plánu sepsat ještě minimálně dvě témata, která jsem si z dneška odnesla, tak snad se vám budou líbit. Samozřejmě uvítám všechny vaše myšlenky a názory 🙂

Verča

PS: Samozřejmě mě můžete kontaktovat 🙂

6 komentářů

 • aves passeri

  Moc hezky popsáno. Já bych k tomu přidala ještě jeden pohled – komfortní zóna je prostě prostor, kde je mi příjemně. Nemusím si to hned asociovat s leností a prokrastinací. Prostě s pohodou (komfortem). Pak jde jen o to, abych se naučila cítit příjemně i tam, kde je to dobrodružné a nové 🙂 Takže z žádné komfortní zóny vystupovat nemusím vůbec, ani ji nemusím rozšiřovat. Prostě tu úžasnou celou vtáhnu do té své komfortní… ale teď tedy jak na to :-))))

  • Verča

   Jasne, tak se na to dá taky koukat. Ale zase já to vidím tak, že mám tu bublinu omezenou a když se naučím něco nového, tak si jí rozšířím 🙂 ale je to věc pohledu a slova hrají velkou roli, jak se co podá 🙂 děkuji za komentář 🙂

 • Sába

  Hezky jsi to napsala a těším se na další článek. 🙏 Opravdu stačí podívat se na věc z jiného úhlu, a jak píšeš, zaměnit slovíčka. Slova jsou silnou magií. Dokáží pomoc, utěšit, ale také zranit. Stejně tak myšlenky – ty jsou velice silné, i když si to někteří lidé nemyslím a mají to jen za klišé. Co si myslíme, jak se cítíme, jak mluvíme, to vše si projektujeme do svého bytí a žijeme. I já byla na 2. stupni ZŠ a pak na SZŠ ve své bublině, protože jsem se bála a lidé se nechovali zrovna hezky. Ale vždy je chyba na obou stranách. Jednoho krásného dne jsem se naštvala a začala se brát taková, jaká jsem a začala jsem žít své přesvědčení a názory, které jsem celou dobu schovávala v sobě. A ejhle. Zóna se rozšířila a otevřely se nové dveře možností a můj život je den od dne lepší a krásnější. Jsem vděčná, šťastná a milovaná – prostě jsem. 🙏❤

 • Lucka Stefani

  Musím říct, že máš super ilustrace, které krásně dotvářejí pointu článku 🙂 Co se týče komfortní zóny, tak si osobně představuji právě Tebou zmiňované rozšíření jako vystoupení z komfortní zóny. Ale co tak koukám, tak je úžasné, že vlastně každý máme na tuto věc různý pohled. No ale souhlasím s tím, jak píšeš o výměně slov, dokáže to udělat neskutečně moc a situaci zcela změnit 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..