Večerní rituály + tipy na zdravější spánek

Večerní rituály samozřejmě nemyslím jako obětní rituály, kdy musíte shánět vzácné přísady jako třeba lanýže, šafrán nebo panenskou krev, aby na vás vůbec přišel spánek. I když samozřejmě neodsuzuju nikoho za nic, co si doma dělá a jak se říká, proti gustu… Ne ne, teď si jenom dělám srandu, samozřejmě. Myslím, že každý máme nějakou věc nebo skupinu věcí/činností, které večer děláme (o rituálech na ráno třeba někdy jindy). Můžeme tomu říkat večerní rutina, rituály, obřady, pravidelnosti, atd. A já bych dneska ráda psala o těch svých, pak přidala pár tipů na další možné činnosti a k závěru pak pár rad co (ne)dělat, aby se vám dobře spalo.

Jaké jsou moje večerní rituály?

✏︎Kontrola položek v diáři, případné doplnění nějakých nových událostí. Znáte to, zaškrtnete si, že jste byli v práci/ve škole, vyplníte si jaké bylo počasí. Jestli váš den byl spíš jako 🙂 nebo víc 🙁 Přípravu diáře na další týden si dělám vždy v neděli, to si lepím samolepky, vybarvuju, píšu a tak.

✏︎Zápisek do mého Tam a zpět pětiletého deníku – z čehož jsem si už udělala pěkný zvyk a doporučuji. Na každý den jiná otázka a takhle pět let. Takže za rok uvidím, jak jsem dneska odpovídala.

✏︎Péče o pleť (což by mimochodem vydalo na samostatný článek, který určitě jednou napíšu, fakt). Klasicky čištění, nějaká ta péče. Pak mám dny, kdy si dávám masky, chemický peeling pomocí AHA a BHA kyselin, normální peeling. Říkám, samostatný článek it is.

✏︎Čištění zubu je v mém případě taky taková samostatná kapitola, protože kvůli fixním rovnátkům čistím na všechny možný způsoby. Všeobecný pravidlo je ale jasný – čistit, dokud jsou zuby čisté. Žádné dvě, tři nebo pět minut, ale prostě dokud nejsou čisté.

✏︎ Nechybí samozřejmě večerní hygiena, i když bez mučení přiznávám, že z pátka na sobotu se prostě nemeju (jo ukažme si na ní, na špínu!) Každopádně, sprcha, vlasy.

✏︎ Pak buď jdu ještě na počítač (je tak osm hodin) nebo ho už uspávám a jdu si lehnout (buď rovnou ke knize, nebo ještě na mobil).

✏︎Čtení je každopádně položka mého večerního rituálu, kterou se snažím nevynechávat a snažím se číst aspoň půl hodinky každý večer. Čtení jsem dost zanedbávala, i když jsem dřív zvládala třeba 100 knih ročně. Teď jsem ráda, když přečtu jednu za měsíc. Ale fakt se tomu snažím dát víc, je to totiž něco, co mě furt baví.

✏︎ No a pak je deset a já jdu spinkat 🙂

veseláska srdíčko

To jsou věci, které dělám řekněme tak od šesti až sedmi hodin večer. Někdy tam jsou nějaké náhodné nebo nepravidelné věci. Jindy dělám něco dřív než tamto a podobně.

Co dalšího zahrnout do svých večerních rituálů?

✏︎ Pravidelné zápisky do deníku, kde můžete zhodnotit svůj uplynulý den, naplánovat si den další, vyzpovídat se, apod.

✏︎Naplánovat si další den.

✏︎Připravit si věci na další den (oblečení, tašku do školy, svačinu…)

✏︎Meditovat.

✏︎Zacvičit si Čchi-kung (ale ne rozcvičku nebo automasáž, to by vám akorát dodalo energii, místo aby vás to uspalo 🙂 ).

✏︎ Věnovat čas svým blízkým.

Jaké jsou vaše večerní rituály? Co je podle vás dobré zapojit a já to tady nezmínila? Nebojte se vyjádřit v komentářích. Teď už jenom pár rad na závěr co (ne)dělat, pokud chcete mít kvalitní spánek 🙂

Co (ne)dělat, pokud chcete dbát na zdravou spánkovou hygienu?

✖︎ Nejezte pozdě v noci.

✖︎ Nepijte povzbuzující nápoje jako kofein, energeťáky, zelený čaj a další.

✖︎ Necvičte před spaním (cvičení v nás probouzí energii – až na Čchi kung, ten můžete 🙂 )

✖︎ Nezírejte do noci do telefonu/počítače/tabletu.

✔︎ Zkuste chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.

✔︎ Můžete zkusit meditační hudbu na usnutí.

✔︎ Pokud jdete spát, tak spěte, snažte se neřešit věci, které jistě počkají do rána.

A co ložnice a vztahy? Nemějte v ložnici zrcadlo, má schopnost odrážet různé věci. Ať už dobré, nebo špatné. Mohlo být svědkem čehokoliv, co se pak podepíše i na nás, našich vztazích.

A to už je vážně všechno! Snad se máte krásně!

Verča

7 komentářů

 • Nika

  Jo, tahle večerní rutina vypadá fajn, když na to je čas… Ale když přijdeš v 9 večer a před sebou máš ještě x věcí, co musíš udělat, po tom všem už ti na moc z toho nezbyde energie.

  • Verča

   No to se mi naštěstí nestává, že bych domu přišla v devět 😀 Ale chápu. Každopádně, kdyby se to stalo, tak si rozhodně najdu čas na zubní hygienu a vyčištění pleti. Čtení nebo zápisky bych mohla nahnat jiný den 🙂

 • Sue Diamond

  Nejezte pozdě v noci. – no jo, s tým mám stále problém, vzhľadom k tomu, že spať chodím okolo polnoci, tak o deviatej-pol desiatej sa ešte zvyknem najesť.. na druhú stranu ale jem dvakrát denne, takže si to pred sebou viem obhájiť (aj keď viem, že to rozhodne neprospieva môjmu zdraviu) 😀

  • Verča

   Ono možná jsem to špatně formulovala, spíš tam mělo být “nejezte 2-3 hodiny před spánkem”. A s tím počtem jídel, to by si měl každý nastavit podle svého těla. Já rozhodně nejsem zastáncem “jíme 5x denně a do toho 8 malých svačinek”. Tělo si řekne, kdy má hlad a často sama jím, kdy mám hlad. I když se jaksi intuitivně držím doporučení mé oblíbené Jillian Michaels 4 jídla denně – snídaně, oběd, svačina, večeře. Díky za komentář 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..