cena blogování
zpověď blogerky

Zpověď blogerky #2 – cena blogování

První článek z rubriky Zpověď blogerky byl na téma mé blogerské historie. Dneska bych se ráda zaměřila na téma, které by pro vás mohlo být užitečnější a víc praktické – cena blogování. Z hlediska toho, jestli se třeba právě teď rozhodujete, že si blog založíte nebo nezaložíte. Název mluví asi jasně – kolik stojí blogování? Tím myslím samotnou kostru, ne nějaké pozlátko kolem ve smyslu například techniky, nejnovějšího mobilu, foťáku, drahých věcí, o kterých blogovat a podobně. Ale fakt půjde spíš o ten základní kámen, když chcete začít jako čistá, nepopsaná deska, ale zároveň to chcete brát vážně.

Ten dodatek “brát vážně” je v tomto smyslu důležitý, pokud jste jako já a představa, že za něco zaplatíte vás u toho spíš udrží, než něco zadarmo. Dejme si to na příkladu, je vyšší pravděpodobnost, že vydržíte cvičit podle videí zdarma na youtube, nebo že spíš budete navštěvovat placené lekce? Já osobně volím tu druhou možnost, protože když někam investuji peníze, tak z toho chci něco mít, chci, aby mi to něco dalo, aby to fungovalo. Pokud to máte jako já, tak je tohle článek pro vás. Pokud jste někdo, kdo i na neplacené platformě vydrží budovat blog, tak klobouk dolů. Já jsem spíš sangvinik, který potřebuje trošku motivaci. A investované peníze vidím jako slušnou motivaci.

Jde to i zadarmo

Je jasné, že blogovat se tedy dá i bez vstupních investic a taky jsem to tak dělala, taky mi žádný takový blog dlouho nevydržel (netvrdím, že tenhle vydrží nějak dlouho, ale zatím to s ním nemíním vzdát a do budoucnosti nehledím, žiji teď). Chtěla bych taky říct, že toto není žádný univerzální rádce ani kalkulačka blogových nákladů. Jenom upřímná zpověď o tom, kolik začátek tohoto blogu stál mou maličkost. Budu ráda, když se podělíte o vlastní zkušenosti a typy, kde a za kolik se dá pustit do blogování.

Moc vás prosím, než se do něčeho pustíte, zapřemýšlejte, co a jak chcete, prozkoumejte blogové vody, nebuďte jako já, která jsem si nejdřív vytvořila blog na bloggeru, koupila si doménu veselaska.eu, která stála asi 130 korun a pak jsem se rozhodla, že chci vlastně vlastní blog, který bude jenom můj. Navíc jsem zjistila, že se nějaké funkcionality na bloggeru budou rušit a nešly mi psát komentáře a vůbec jsem byla taková rozhozená. Těch 130 korun jsem vlastně vyhodila oknem, protože když jsem si pak udělala takový menší průzkum, zjistila jsem, že bych radši vlastní blog na wordpress.

Zvolila jsem forpsi

A jelikož jsem si všechno dělala sama s pomocí google a vyhledávání návodů na internetu, tak jsem si radši koupila celý webhostingový balík i s novou doménou, který mě vyšel asi na 380 korun v akci na forpsi. Součástí byla i doména .cz a základní hostingový balíček. Nese název balíček Easy a cena v akci je na první rok. Porovnala jsem si i jiné balíčky a tenhle se mi zdál dostačující, je tam neomezený prostor, můžete si udělat e-maily a mnoho dalšího. Navíc si na forpsi snadno nainstalujete pak v instalátoru wordpress přímo na váš blog. Je to cena na rok, která je teď v akci a další rok tedy budu platit víc. Ale i tak, blog je můj, kdyby se cokoliv stalo, můžu se obrátit na podporu. S forpsi mám dobré zkušenosti, už jsem si tam kupovala domény k blogger, když jsem ještě měla blog tam. 

A když si wordpress nainstalujete, hned se vám otevřou dveře plné možností. Určitě chcete, aby váš blog nějak pěkně vypadal, já to tak chtěla taky. Mám ráda takové minimalistické designy. Stačí mi bílé pozadí a černý text, k tomu nějaká růžová a jsem spokojená. Na wordpress je mnoho šablon zdarma, ovšem mají různá omezení, například si nemůžete upravit úplně všechno podle sebe. Je ale samozřejmě možnost koupit si “pro” verzi vaší šablony. Já to taky udělala a stála mě asi 660 korun, ale je moje nafurt. Na e-mail mi přišel licenční kód, který si kdykoliv můžu nainstalovat, když třeba tenhle blog zruším, nebo budu potřebovat předělat a nevím, ztratím údaje a prostě cokoliv, tak si vždycky pak na nový budu moct tu šablonu nainstalovat. Takže těch 660 korun je jednorázová platba.

Kolik to teda stojí?

Sečteno a podtrženo jsem v roce 2019 za blog zaplatila celkem 1.170 korun. A kdybych si to řádně promyslela a prozkoumala vody, bylo by to o 130 méně. V příštím roce zaplatím už jenom za webhosting a mělo by to být zhruba kolem 760 korun ročně. A to je asi 63,3 Kč za měsíc. Tolik nestojí ani kafe v Costě. To vyjde asi na stovku, pokud si tam navíc necháte dát šlehačku a perníčkovou příchuť.

Osobně mám zkušenost jenom s forpsi, myslím ale, že ceny u dalších webhostingových poskytovatelů budou podobné, stejně tak i služby. Navíc třeba online podpora bývá dostupná 24/7, kdyby měl někdy někdo potíže a potřeboval by poradit.

A moje rada na závěr? Pokud chcete začít blogovat, nebo uvažujete, že svůj blog přesunete, aby byl jenom váš, tak si to promyslete a prozkoumejte poskytovatele hostingu, který pro vás bude nejvýhodnější a uživatelsky nejpřátelštější. A zatímco budete přemýšlet, tak si můžete dávat měsíčně stranou těch 64 korun, ze kterých si našetříte na roční hosting 😛 Tenhle článek vám třeba může pomoci zbytečně nevyhodit těch 130 korun, jako tomu bylo u mě. Není to sice moc, ale jsou to dva měsíce hostingu na forpsi 😛 Porovnejte si ceny, co je ve kterém balíčku, například velikost prostoru na váš blog, jak velký prostor máte na e-maily, kolik schránek apod.

Určitě jsem toho hodně vynechala, co jsem chtěla napsat, ale třeba si to nechám do příštích článků této série. Je něco, co by vás na téma blogování zajímalo a já to mohla zahrnout do série Zpověď blogerky? Nebojte se psát do komentářů nebo na e-mail 🙂 A samozřejmě uvítám i vaše zkušenosti s různými poskytovateli webhostingů.

Mějte krásnou sobotu, Verča

5 komentářů

 • Sue Diamond

  Už dlhší čas premýšľam o vlastnej doméne, prípadne aj o hostingu, len mám stále obavy z prechodu na WordPress. Viem, že si to všetci chvália a tak, ale stále sa na to akosi necítim. Každopádne som rada, že spomínaš práve Forpsi, o nich som uvažovala aj ja, takže je fajn počuť pozitívnu skúsenosť. Trošku sa bojím práve tých dizajnov, ja som veselá duša a tak aj môj dizajn chcem mať trošičku výraznejší, farebnejší, detinskejší a na wordpress mi pripadajú všetky šablóny tak nejak na jedno kopyto, to by mi úprimne asi dosť prekážalo. Nuž, uvidíme, možno že v budúcnosti bude pre mňa WordPress to pravé orechové,zatiaľ ale asi ostanem na Bloggeri s mojimi crazy dizajnami a blogom zdarma 🙂

  • Verča

   Hele podle mého se dají najít barevné a veselé šablony i na WP 🙂 a je jasné, že každý musí k nějakému tomu rozhodnutí dospět a dostat se sám, hlavní je blogovat o tom, co má člověk rád a co ho baví!

 • Dragell

  Já dřív bývala na blog.cz a přiznám se, že mě tam tehdy dost začaly obtěžovat narůstající reklamy. Navrhovala jsem i poskytovateli, jestli nechce udělat placenou verzi bez reklam, že si ráda zaplatím, když se nebudu muset stěhovat, ale to by prý pro něj nebylo přínosné. Takže k dnešnímu dni mám již dvě své webovky, za které si platím a vím, že do toho ještě dost investovat budu. Ale je to moje a nikdo mi tam nebude vkládat, co se mi nelíbí 🙂

  • Verča

   Na blog.cz jsem kdysi taky měla blogy, ale to už je hodně dlouho. Jo to zní jako dobrý nápad, nechápu, proč by na to nemohli přistoupit, jistě by se našlo hodně lidí, kteří by si za blog.cz bez reklam zaplatili.. jejich chyba no.

 • Mariana ARI Drobná

  S tou motivací to chápu – spousta lidí to tak má. U mě to takto bohužel nefunguje. Co si budeme… nemám cit pro peníze, neumím šetřit a popravdě mám pocit, že si peněz ani pořádně nevážím. V mém věku už bych se nad tím měla zamyslet a něco s tím dělat. Bohužel mám pocit, že to nikam moc nevede. Ale zpět k tématu. Webhosting pro někoho kdo to myslí vážně je určitě fajn. Osobně si ale myslím, že stačí “motivace” v podobě vlastní domény – ta taky něco stojí. A jako “vstupní” vklad je to dobrý začátek. 🙂
  Jak už jsem psala v jiném komentáři – jsem na bloggeru / blogspotu s tím, že jsem si koupila vlastní doménu. Doufám, že se mi to takto osvědčí. Když ne, tak na hosting můžu přejít kdykoli O:-) ..Teda doufám

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..