Zpověď blogerky #3 – Mé blogerské vybavení

Ve třetí části mé blogerské zpovědi bych ráda mluvila o nástrojích, pomocí kterých tvořím svůj blog – mé blogerské vybavení. Vlastně je to volné pokračování minulé části – Kolik stojí blogování (což je mimochodem můj prozatím nejčtenější článek, wow!). V té minulé části jsem zmiňovala, že ta samotná cena blogování nezapočítává všechno to pozlátko kolem. Dneska bych ráda mluvila právě o tom pozlátku. Ne tedy o ceně, ale obecně o tom, co k tvorbě blogu používám. Opakovat se budu určitě u hostingu, ale ne z pohledu ceny, ale s ohledem na mojí spokojenost či nespokojenost jako uživatele. A řeč pak samozřejmě bude taky o technice. Snad vás článek bude bavit.

Hosting, redakční systém

Tady bych vám ráda jenom v krátkosti přestavila, na kterém hostingu mi blog běží a jaký používám redakční systém.

Forpsi

Ve smyslu hostingu mi blog běží a funguje díky službám forpsi, o kterých jsem tedy psala již v minulém článku. Já službu této společnosti používám už fakt dlouho. I když kompletní hosting je pro mě teď s tímto blogem novinkou. Ale jsem spokojená. Už jsem musela využít i služeb podpory, kvůli SSL formuláři a tomu super zámečku, který zaručuje bezpečnost brouzdání na mém blogu. Pomohli, poradili a nemůžu jim za to nedat jinak, než pět hvězdiček. Za sebe můžu forpsi doporučit.

WordPress

Z mé blogerské historie už možná víte, že jsem dřív používala blog.cz, pak blogger, pak různé domény. Až jsem se vrátila k bloggeru. Ale jenom na chvíli. I tento blog byl krátce na bloggeru, ale s jinou doménou, než jsem se hecla, koupila hosting a nainstalovala redakční systém WordPress. Zatím jsem spolu jako na houpačce, některé dny jsou dobré, jindy trochu tápu. Navíc mi teď nejde vyřešit zálohování, takže se bojím, abych třeba taky někdy o všechno nepřišla. Každopádně, s WP zatím nejsem úplně na 100 % v symbióze, ale myslím, že to chce jenom čas a praxi. Ale vím, že zpátky na blogger bych třeba už nepřešla. Líbí se mi, že je blog jenom můj. I když všechny ty funkcionality budu muset ještě vykoumat! Ale jsem takový samouk, který často na věci přichází metodou pokus-omyl. Takže myslím, že dřív nebo později to všechno vykoumám.

Technika

Mezi blogerské vybavení rozhodně patří technika. Tím myslím ty věci, které si můžete osahat. Jako počítač, foťák, mobil, atd.

Čím fotím a upravuju (nejen) fotky

Když jsem s blogem začínala, tak jsem na fotky používala jenom svůj mobil. A vlastně i v době před blogem jakoby, rozumíme si. Myslím, že na focení mám dost slušný nástroj a nejen na focení. Používám iPhone X a na jeho fotky si rozhodně nemůžu stěžovat. Umí toho hodně a umí to dost slušně a dobře. Rozhodně mé oblíbené blogerské vybavení.

Olympus pen epl9

Jenže pak přišel čas a torilinka, díky které (nebo snad kvůli?) jsem si koupila bezzrcadlovku Olympus PEN E-PL9, dokonalý blogerský foťáček, se kterým jsem naprosto spokojená. S radostí mohu konstatovat, že veškeré fotky, které zde najdete, jsou moje tvorba.

Na čem pracuji

Běžně píšu příspěvky na počítači, jako asi většina z nás. Na koncepty mám ale obyčejný sešit, do kterého píšu obyčejnou propiskou. Myšlenky ze sešitu pak přenáším právě do počítače. Můj MacBook Air mi momentálně leží v krabici, protože ho musím dát opravit, než mi vyprší záruční doba (v květnu Veruno!). Takže na něm moc nepracuji. Místo toho mám normální desktop all-in-one počítač iMac od Apple. Je to mega 27 palcová kráva, na kterou nedám dopustit. I když očima lítám z jedný strany na druhou 😀 Na ten 5k retina display se ale fakt kouká moc dobře.

Programy

Jako blogerské vybavení počítám i programy, i když nejsou úplně hmatatelné. Nemusí to být nutně jenom programy, ale i počítačové aplikace a různé weby. Ne že bych jich zatím používala nějak moc.

WordPress, MS Word

Kdybych se ale měla zamyslet, tak na tvorbu článků ve smyslu psaní používám především WordPress jako takový. Články píšu přímo v redakčním systému. Takový MS Word používám jenom minimálně a bez mučení se přiznám, že třeba na kontrolu gramatiky. Co si budem, není to moje nejsilější stránka, i když se slovům jako výkend vyhýbám 😀

Canva

Co ráda používám na grafiku, tak to je rozhodně Canva. Kdo nezná Canvu, jako by pořádně nežil. A skvělé je, že dost parády uděláte i s free verzí. Najdete tam velké množství obrázků, tvarů, pozadí, druhů písem. Z toho všeho můžete vytvářet naprosto originální kombinace obrázků přímo na svůj blog. Na výběr je mnoho předpřipravených šablon, nebo můžete začít s prázdným listem a vytvořit si vlastní grafiku. Šablon je mnoho, na instagram, bannery, facebookové reklamy, twitter a mnoho dalšího. U Canvy je navíc dobré, že můžete používat desktop formu i mobilní verzi a pokud máte jeden účet, můžete z počítače jít pracovat na mobil a naopak, a máte tam uložené svojí výtvory. Je to propojené.

Poznámky

Hojně využívám obyčejných poznámek, které mám pomocí iCloud propojené jak s mobilem, tak počítačem. Takže si můžu napsat poznámku a hned jí vidím na všech zařízeních. Často si takhle jenom sepisuju náměty na články v podobě titulků. Poznámky víc používám při publikování na instagramu. Mám tam uložené svoje #, abych je nemusela furt dolovat z hlavy.

PS Express

Je mobilní aplikace, kterou používám na úpravu fotek. Nějaké to zesvětlení, filtr, sem tam přidání stínu, však to jistě znáte. Fotky z foťáku si totiž stahuji do mobilu a přes iCloud je mám hned i v počítači. Takže stačí v mobilu upravit a pak otevřít v počitači. Mám v mobilu i Lightroom CC, ale této aplikaci jsem ještě nějak nepřišla na kloub. Snad časem.

A i když to zní dost stroze, tak to je vlastně všechno z programů, webů a aplikací, které při tvorbě obsahu používám. Těch nástrojů není mnoho, ale nedávno jsem četla, že víc není víc, ale méně a lépe je víc. Tak víte jak, mrk mrk.

Závěr

V příštích článcích z této série bych ráda mluvila o svých blogerských rituálech. Například o tom, jaké si doma dělám podmínky, aby se mi dobře blogovalo a podobně. A dále taky chystám článek na téma instagramu a mobilních aplikací, které k němu používám na úpravu fotek a stories. Pokud vás napadají nějaká další témata, o kterých bych v této blogerské sérii mohla psát, nebojte se napsat do komentáře či na e-mail. Nebo jestli je něco konkrétního, co vás třeba zajímá a chtěli byste znát můj pohled na věc.

Děkuji za pozornost,

Verča

6 komentářů

 • Liby

  pěkný článek, i ten o Kolik stojí… byl fajn! Dobře se čte! Já tedy fotím jen na mobil a jsem spokojená… už bych s sebou foťák tahat nezvládla, fotit mobilem je TAK pohodlné.. 😀

  • Verča

   Děkuji! Jako taky jsem s mobilem spokojená, přeci jenom je to dost mašina, takže 😀 Ale ten Olympus je fakt boží a posouvá fotky ještě dál. Plus když k tomu člověk použije ty správný prográmky na úpravu fotek ach. No já zatím s foťákem byla více méně jenom doma, takže jsem ho nikde netahala. Není moc těžký ale. Poprvé ho vezmu “ven” na chystanou dovolenou, jsem moc zvědavá na fotky <3

 • FreeZe

  Pěkný článek, až jsem se zamyslela, jak jsem na tom sama, a možná se s dovolením i inspiruji také něco podobného sepsat, i když minimálně u programů to bude ještě víc strohé než u Tebe – výjimečně Word (stejně jako u Tebe přímo WP), na fotky Photoshop a nazdar 😀

  Hosting Ti zálohování neřeší? Já jsem dlouhodobě u Active24 (i s pracovními weby) a tam provádí jednou denně (teda spíš nočně) zálohy, které jsou dostupné i tři měsíce nazpět. A občas se to fakt šiklo (to když nedopatřením rozbiješ web něčím, u čeho to fakt nečekáš :-D).

  • Verča

   Klidně se inspiruj. No prý se nějaká záloha dělá, ale kdyby došlo na nejhorší tak si nejsem jistá, jestli bych ji dokázala nějak použit 😀 jsem antitalent. Prý to mám přímo v té složce s blogem no 😀

   • FreeZe

    Tak hlavně že vůbec je 😀 Jinak jsou i přímo WP pluginy na zálohování, zkus se pak mrknout i tímto směrem 🙂 A každopádně držím palce, ať žádnou zálohu nebudeš doopravdy potřebovat 😉

 • Mariana ARI Drobná

  Super článek. Čtenář hned ví, co používáš a co zde může čekat. 🙂 Osobně používám blogger (blogspot) a jsem celkem spokojená. Přece jen těch “vychytávek” zase tolik nepotřebuji a hlavně je zadarmo. ^_^ Popravdě si nedokáži sama sebe představit, jak bojuji s hostingem. Stačilo mi 2x předělávat blog, protože se facebook rozhodl, že porušuji nějaké jeho zásady – tudíž mi adresu blogu v žádném příspěvku nezobrazoval a vše blokoval. Po této zkušenosti se snažím věci řešit co nejjednodušeji to jde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..