blogerské rituály veseláska

Zpověď blogerky #4 – Blogerské rituály

V pořadí čtvrtým dílem ze série zpověď blogerky jsou mé blogerské rituály. Jak tak na to koukám, tak jedu hezky postupně. Začínala jsem svojí blogerskou historií, pak kolik mě stála kostra blogování a třetí článek byl na téma mého blogerského vybavení. To je, dalo by se říct, všechno to kolem, co ještě ale netvoří blog jako takový. Blog je ale o obsahu, i když ta vizuální stránka věci taky dělá své. Obsah tvoří články a věřím, že každý bloger má vlastní postupy, rituály a věci které předchází samotnému publikování článku.

Začátek je v hlavě (a v mobilu)

U mě tomu tak aspoň je, že se snažím vymýšlet zajímavá témata na články. A takové vymýšlení začíná v hlavě. Pokud mě napadne nějaký zajímavý námět na článek, hned si ho zapíšu do poznámek v mobilu. Jak se totiž znám, velmi brzy bych na to zapomněla. Titulkem či úryvkem z budoucího článku to začíná. Čas od času si nějaký text i naditkuji přímo do mobilu. Funkce diktování je fakt skvělá. Diktování je rychlé a efektivní. Mobil pro mě funguje jako náhrada toho klasického diktafonu, co si nosí reportéři v televizních seriálech a filmech. Ale je to i můj elektronický notýsek.

Notes na nápady

První notes k tomuto blogu můžete vidět na úvodní fotce k tomuto článku. Dřív jsem si nikdy nic nepsala, na svých předchozích stránkách. Teď je tomu jinak. Vždy, když mě něco napadne, tak si to zapisuji do notýsku. Mnohdy to jsou i celé články, které pak jenom přepisuji do počítače. Samozřejmě při tom přepisování něco doplním, pozměním, upravím, apod. Ale tu kostru mám a mám se od čeho odrazit. A co už mám napsané, tak vždy přeškrtám, abych měla ve věcech jasno.

Když dojde na psaní

Když si píšu do svého notesu, tak potřebuji klid, protože píšu v ruce. Ale jak se přesunu na počítač, tak potřebuji nějaký rytmus. Něco, co mě bude pohánět v psaní. To je rozhodně hudba. Nemám nějaký konkrétní hudební styl, nebo vybrané písničky, které si pouštím jenom na psaní. Zapnu youtube a nechám ho běžet. Momentálně mám ale nejradši twenty one pilots. Hudba je pro mě při psaní opravdu klíčová. Když si zpívám, houpu se do rytmu a nechávám prsty volně běhat po klávesnici.

Taky jsem klidnější, když mám již přichystané fotky k tomu konkrétnímu článku, který se chystám psát. Nemusí jich být miliony, klidně stačí i jeden úvodní. Ale fotku většinou musím mít předtím, než se pustím do ostrého psaní daného článku. Nevím proč, ale pak se mi píše lépe.

Nebráním se ani zapálené svíčce. Například teď, při psaní tohoto článku mi hoří Cucumber melon od WoodWick, což je příjemná letní vůně okurkového salátu spojeného se sladkou vůní melounu. To kdyby vás to zajímalo. Tyhle svíčky navíc vydávají hezký praskací zvuk, tak je to takové příjemné.

Když mám dopsáno

Tak to rozhodně neznamená konec. Většinou si hledám nějaké doprovodné odkazy a články, které bych mohla přiložit ke článku jako odkaz. Pokud nějaký najdu. Když píšu o produktech, hledám odkazy na produkty. Taky si po sobě článek samozřejmě i čtu. Nejsem neomylná a moje gramatika není perfektní, začala jsem ale používat pomocníka v podobě Internetové jazykové příručky, kterou doporučuji. Do příručky napíšete slovo, které vás trápí a když vám vyjede, můžete se podívat, jak se píše a jaká pravidla jsou s ním spojená. Pokud nevyjede, tak ho asi píšte špatně. Ne fakt, zkuste si tam třeba napsat “výkend” a dát vyhledat.

Článek pak upravuji i po vzhledové a SEO stránce. Aby hezky vypadal na pohled a taky splňoval nějaký ten SEO základ. S tím mi pomáhá plugin přímo na wordpress. A pak teprve publikuji.

Jinak jsem ten typ člověka, který nedokáže moc mít články “do zásoby”. Co prostě napíšu, to chci co nejdřív publikovat. Proto se taky teď stalo, že jsem na blog nic dlouho nepřidala, neměla jsem nic do zásoby. Na tom bych ale ráda zapracovala, aby tu pak nebyly takové výpadky, jako teď.

Toto jsou mé blogerské rituály, některé jsou pro mě nové, jiné jsem aplikovala už když jsem blogovala dříve. Třeba hudba je pro mě nejsilněším motivátorem pro psaní. Novinkou u tohoto blogu je pro mě vedení notýsku k blogu a SEO. Jak to máte vy? Máte své blogerské rituály? Napište mi o nich.

2 komentáře

 • Mariana ARI Drobná

  Přiznám se, že předchozí články z této rubriky jsem nejspíš ještě nečetla (to napravím ve volné chvíli). Dost mě zaujalo, že nepíšeš do zásoby, že to co napíšeš chceš co nejdříve zveřejnit. Což dost chápu. Mám takové nutkání také. Zjistila jsem ale, že mnohdy je opravdu lepší si článek klidě celý napsat, připravit, aby byl kdykoli publikovatelný, ale nechat si ho cca dva dny uležet a teprve potom znovu přečíst a publikovat. Během dvou dnů totiž “zapomenu” co přesně jsem psala a jsem schopná článek ještě poupravit a ověřit si, že to co píši mi opravdu dává smysl.
  Dlouhodobě dopředu to ale zatím psát neumím. Jak si řekla – touha publikovat napsané co nejdříve je silná.
  SEO mi neříká vůbec nic, ale mám takové tušení, že bych si o něm něco načíst měla. Zmínka na sEO se totiž u blogerů objevuje čím dál častěji.
  Každopádně článek se mi moc líbil. Notesu jsem na chuť zatím úplně nepřišla, ale články – spíš útržky nápadů a článků – si píši nejčastěji právě do M.O. Word. Ale nápad s diktafonem aka mobilem zní taky fajn. 🙂

 • Sába

  Moc krásný článek 👌 Moc ráda čtu tuto Tvoji rubriku 😊 Já nemám úplně tak jasno v SEO, ale používám ho a dle návštěvnosti a vyhledatelnosti na netu, to jakš takš asi funguje 😅 Já si u psaní článku uvařím kafe nebo čaj, zapálím svíčku, příjemnou hudbu a píšu. ✏ Ráda si články píšu dopředu, protože kolikrát jsem v den zveřejnění celý den v práci a jsem ten typ člověka, který tohle chce mít naplánované a v šolichu 😅 Jinak taky používám mobil na zápisky myšlenek (do poznámek, nebo také používám ‘diktafon’), když jsem venku a nemám u sebe svůj zápisníček, do kterého si také píšu seznam článků, které chci napsat a kde si je také potom odfajfknu po zveřejnění. Taky do něj píšu pro jednotlivé články osnovu, které se pak držím při samotném psaní článku. 😊

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..